Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Jan Paweł II - wspomnienie Papieża

Utworzono dnia 15.05.2020

Jeżeli cokolwiek warto na świecie czynić, to tylko jedno

– MIŁOWAĆ –

                                                                                                                                                                          Jan Paweł II

 

100. ROCZNICA URODZIN  - KAROL WOJTYŁA (1920-2005)  JAN PAWEŁ II

 

          Urodzonemu w 1920 r. w Wadowicach, nie dane było sielankowe dzieciństwo. Kolejny okres — młodość, zostaje brutalnie przerwany przez II wojnę światową. Karol, student polonistyki, zafascynowany teatrem, zmuszony jest do ciężkiej pracy w kamieniołomach, później w zakładach chemicznych. Jednak właśnie ten trudny czas jest okresem niezwykłego dojrzewania duchowego, które prowadzi do wstąpienia do konspiracyjnego seminarium duchownego Praca duszpasterska z młodymi to czas bliskich relacji ze studentami, wspólnych spływów kajakowych i wędrówek, podczas których ksiądz Karol Wojtyła, zwany „wujkiem” nie przestaje nigdy być kapłanem.

Jan Paweł II przez lata z głębokiej modlitwy czerpał niewyczerpane siły do duszpasterstwa, nauczania i niezliczonych spotkań. Ci, którzy mieli szczęście bezpośrednio z nim się spotkać, poświadczają, że zawsze słuchał z uwagą ludzi, z którymi się stykał i potrafił znaleźć dla nich czas pośród licznych papieskich obowiązków.

Najbardziej widocznym aspektem działalności Jana Pawła II było jego nauczanie. Zostawił nam przeogromne bogactwo myśli. Każda jego homilia i przemówienie niosły treść dostosowaną do okoliczności i słuchaczy. W uszach Polaków ciągle brzmią słowa wypowiedziane do nas podczas kolejnych pielgrzymek do Polski, a zwłaszcza te słynne słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi ... tej ziemi”, które wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w 1979 r. w sposób proroczy poruszyły lawinę przemian, prowadzących do wyzwolenia Polski dziesięć lat później spod jarzma komunizmu.

Święty Jan Paweł II to człowiek, którego biografia wygląda jak gotowy scenariusz do filmu o trudnej historii XX wieku i faktycznie stała się przedmiotem kilku filmów (m.in. fabularnych w reżyserii Krzysztofa Zanussiego i Giacomo Battiato oraz animowanego "Karol, który został świętym").

Aby lepiej zgłębić duchowość i przesłanie Papieża Jana Pawła II zachęcamy do zapoznania się z jego nauczaniem.

          18 maja, w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, wystartuje nowatorski sposób upowszechniania dziedzictwa, spuścizny po Janie Pawle II - największa baza materiałów  związanych z życiem i nauczaniem papieża : portal JP2online.pl , który na chwilę obecną zgromadził 5 tys. fotografii, 16 tys. stron dokumentów, 100 tys. minut nagrań radiowych i aż 700 godzin wideo.

Projekt przygotowało Centrum Myśli Jana Pawła II.  Na stronie zgromadzono materiały związane z osobą Jana Pawła II, często te trudno dostępne i archiwalne. Użytkownikom portalu zostaną udostępnione treści nigdy dotąd niepublikowane i unikatowe..

Prace nad portalem jeszcze się nie zakończyły, a liczba archiwaliów będzie się powiększała.

 

Miłośnikom słowa drukowanego polecamy bogaty zbiór księgozbioru o Janie Pawle II dla Małych i Dużych - w kobylińskiej bibliotece. Przyjdź, wypożycz, zdziwisz się  ile ciekawostek jest w tych książkach, o których nie wiedziałeś.

A może chcesz podzielić się przemyśleniami, przeżyciami, świadectwem.
Zapraszamy do wymiany myśli na naszym profilu, na Facebooku.

 

Anegdoty z życia św. Jana Pawła II

O św. Janie Pawle II nie od dziś wiadomo, że miał doskonałą zdolność kontaktu z drugim człowiekiem. Nawet żartując, najczęściej z samego siebie, potrafił wskazywać nam to, co w życiu jest najważniejsze..

Wiele anegdot krąży po internecie na temat naszego Największego Polaka. Oto  kilka z nich.:

  • W 1927 roku – wkrótce po tym, jak amerykański lotnik Charles Lindbergh samotnie przeleciał nad Atlantykiem – zapytano małego Karola Wojtyłę:

             - Kim chciałbyś zostać?

- Będę lotnikiem! - odpowiedział chłopiec.

             - A dlaczego nie księdzem?

             – Bo Polak może być drugim Lindbergiem, ale nie może zostać papieżem.

  • W czasach kiedy w kraju było tylko dwóch kardynałów, Wojtyła lubił mawiać:

           W Polsce 50% kardynałów jeździ na nartach! Nie jeździ ksiądz Kardynał Wyszyński.

  • Karol Wojtyła lubił żartować także z dziennikarzami. Ilu polskich kardynałów jeździ na nartach?- zapytali go kiedyś zagraniczni dziennikarze, którzy wiedzieli już o jego sportowej pasji. -  40 procent odpowiedział poważnie kardynał Wojtyła. - Ale przecież w Polsce jest tylko dwóch kardynałów - dziwili się dziennikarze. - Ale kardynał Wyszyński stanowi 60 procent – odpowiedział.
  • Po wyborze na Papieża, Ojciec Święty mówi do swojego przyjaciela, księdza Dziwisza :

           Stasiu ... czy Ty się nie dziwisz.

  • Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, na świecie zamieszanie, Zbigniew Brzeziński (ówczesny doradca prezydenta USA) miał nawiązać kontakt z Watykanem. Z trudnościami zdobył telefon do Stolicy Apostolskiej i udało mu się porozmawiać z Papieżem. Na koniec rozmowy poprosił:- Czy Wasza Świątobliwość zechciałby udostępnić prywatny numer telefonu do wykorzystania w nagłym wypadku? Papież odsunął słuchawkę i do księdza Dziwisza nieśmiało:- Czy ja mam jakiś prywatny telefon?
  • W ostatnim dniu pielgrzymki do Polski w 1983 roku podczas pożegnania na lotnisku generał Jaruzelski poskarżył się Papieżowi, że ten w swych homiliach niezwykle surowo potraktował reżim komunistyczny. – Ja jedynie przytaczałem artykuły waszej własnej konstytucji - odparł łagodnie Papież.
  • Podczas pierwszej wizyty w USA Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy’ego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta, mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko: -  Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość. Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział: - Mów mi wujaszku.
  • Podczas powitania w Monachium Papież spytał licznie obecne dzieci: Dano wam dziś wolne w szkole?. Tak - wrzasnęła z radością dzieciarnia. To znaczy - skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać.
  • Ksiądz Mieczysław Maliński, przyjaciel Ojca Świętego, podczas jednej ze swoich wizyt w domu papieskim nie posiadał się ze zdumienia, kiedy siostra usługująca do stołu papieżowi przyniosła gospodarzowi na kolację rybę, a jemu podała na talerzu kurczaka. Ksiądz Mieczysław zapytał:

           Dlaczego? –

           Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze - oznajmił z uśmiechem Ojciec Święty.

  • Ludzie znający dobrze Jana Pawła II powiadają, że Papież nawet w najgorszych sytuacjach nie tracił poczucia humoru. Ówczesny rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, zapytał go kiedyś wprost:

           - Czy Wasza Świątobliwość płacze?

           - Nigdy na zewnątrz - odpowiedział Papież.

 

 

 

 

 

 

Jan Paweł II - wspomnienie Papieża

Utworzono dnia 15.05.2020, 14:39

KATALOG KSIĄŻEK:

ZAPRASZAMY:

Rok 2023 rokiem  

 

Wojciecha Korfantego

Pawła Edmunda Strzeleckiego

Aleksandra Fredry

Aleksandry Piłsudskiej

Maurycego Mochnackiego

Jadwigi Zamoyskiej

Jerzego Nowosielskiego

 

Rok 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego

 

Patroni roku 2023

Mikołaj Kopernik

Jan Matejko

Wisława Szymborska

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 71

W poprzednim tygodniu: 70

W tym miesiącu: 268

W poprzednim miesiącu: 295

Wszystkich: 35839

Pogoda

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny